Leczenie rumienia

lekarz

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg wykonywany jest przez kosmetologa.

czas

Czas trwania zabiegu:

30 min.

odczucia

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg może być odczuwalny, lecz nie jest bolesny.

czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji:
Od razu po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, można odczuwać lekkie pieczenie.

czas utrzymywania efektów

Ile utrzymują się efekty?
Kwestia indywidualna pacjenta.

przeciwwskazania

Przeciwwskazania:

Ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), choroby nowotworowe

CZYM JEST RUMIEŃ?

Rumień to miejscowe zaczerwienienie pojawiające się na powierzchni skóry, które powstaje na skutek zmian w obrębie naczyń krwionośnych włosowatych, ich gwałtownego rozszerzenia oraz szybszego przepływu krwi. Zmiany rumieniowe występują najczęściej na twarzy, ale zdarza się, że z czasem rozprzestrzeniają się na inne lokalizacje, np. szyję i dekolt. Schorzenie to dotyka osób w każdym wieku, niezależnie od płci.

Początkowo zmiany pojawiają się okresowo, w zależności od czynnika wywołującego zaczerwienienie. Często bagatelizowane pierwsze objawy, prowadzą do utrwalonego rumienia, licznych teleangiektazji, czyli widocznych „pajączków”, a nawet trądziku różowatego. Rumień to nie tylko zaczerwienie, ale również łuszczenie, pieczenie, swędzenie, ból, a nawet wypryski, które powodują bardzo duży dyskomfort dla pacjenta.

Do najważniejszych przyczyn powodujących rumień zalicza się: podatność na stres; emocjonalność; wpływ mrozu, słońca, zimna oraz wiatru; wzrost ciśnienia tętniczego; alergie; nadreaktywność skóry; delikatne naczynia krwionośne. Do czynników wywołujących rumień zalicza się również: niektóre leki; obecność bakterii lub wirusów oraz nieodpowiednią dietę i pielęgnację.

Rumień i objawy towarzyszące mu, to problem dotykający wielu osób, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Im wcześniej podejmiemy działania zapobiegawcze i profilaktyczne, tym mniejsze ryzyko wystąpienia stałych zmian skórnych i ich powikłań w przyszłości.

JAK WYGLĄDA LECZENIE RUMIENIA?

Najskuteczniejszą formą leczenia rumienia są specjalistyczne zabiegi, wykorzystujące sprzęty emitujące światło dużej mocy. Zabiegi lecznicze na rumień mają na celu fototermiczne uszkodzenie nieprawidłowo kurczących się naczyń krwionośnych. Światło emitowane przez urządzenie wytwarza ciepło, które obkurcza naczynia krwionośne lub całkowicie je zamyka. Po zabiegu drobne naczynka stają się niewidoczne, a rumień staje się mniej widoczny. Dodatkowo skóra stymulowana jest termicznie do przebudowy i tworzenia nowego kolagenu na skutek procesu naturalnego gojenia oraz poprawia się jej jędrność.
W celu zniwelowania rumienia zaleca się wykonanie serii zabiegów. Ilość ustalana jest indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania problemu, zazwyczaj jest to 5-6 zabiegów, co 2 tygodnie. Duże znaczenie w leczeniu rumienia ma systematyczność i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Zabiegi na rumień wykonujemy na nieopalonej skórze, dlatego najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia to okres jesienno-zimowy, kiedy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze niż latem. Bezpośrednio po zabiegu leczenia rumienia skóra jest rozgrzana i zaczerwieniona przez kilka godzin, czasami pacjent odczuwa pieczenie.

CO PO SERII ZABIEGÓW NA LECZENIE RUMIENIA?

Przed rozpoczęciem leczenia kosmetolog omawia z pacjentem przeciwwskazania do zabiegu. Do najważniejszych należą: stosowanie światłouczulających leków oraz ziół fotouczulających; infekcja ogólnoustrojowa; ciąża; aktywna opryszczka; bielactwo oraz łuszczyca; świeża opalenizna.

Aby leczenie rumienia było jeszcze efektywniejsze i problem nie nawracał, ważna jest pielęgnacja domowa oraz szybka reakcja i wdrożenie leczenia w momencie ponownego nasilenia zmian. Przy zaawansowanych formach rumienia, czasami oprócz zabiegów, wprowadza się leczenie dermatologiczne. Ponadto zaleca się unikać nadmiernego rozgrzewania i pocierania skóry, należy całorocznie używać wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, chronić skórę przed mrozem i wiatrem. Warto wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne oraz ograniczyć spożywanie pikantnych potraw i alkoholu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zaprzestać stosowania ziół fotouczulających (po konsultacji z kosmetologiem).

Częste pytania

 1. Czy zabieg można wykonywać latem?
  Zabieg powinien być wykonywany w okresie jesienno-zimowym.
 2. Czy po serii zabiegów pozbędziemy się rumienia na zawsze?
  Efekty zabiegu są długotrwałe, ale jeśli pacjent nie będzie odpowiednio dbał o skórę po zabiegu rumień może powrócić.

Przez 2-3 dni od zabiegu:

 • Do demakijażu i pielęgnacji skóry używaj delikatnych preparatów, nie pocieraj obszaru poddanego zabiegowi.
 • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego oraz rozgrzewania skóry (sauna, basen, solarium)

Przez tydzien od zabiegu:

 • Nie stosuj kosmetyków z kwasami i peelingów, nie depiluj okolicy zabiegowej oraz nie korzystaj z inwazyjnych zabiegów kosmetycznych (mikrodermabrazji, peelingi chemiczne i inne)

 

Przez cały okres leczenia:

 • Nie spożywaj ani nie aplikuj na skórę substancji na bazie ziół fotouczulających (m.in. dziurawiec, nagietek, bergamotka)
 • Nie opalaj się i stosuj kremy przeciwsłoneczne SPF 30/50 (po zakończenia przez miesiąc)

W razie wystąpienia objawów niepożądanych skontaktuj się z nami!

Objawy niepokojące to: silny ból w miejscu zabiegu, zblednięcie okolicy zabiegu, obrzęk utrzymujący się powyżej 2-3 dni, pieczenie, zaczerwienienie.