Dermatolog | Konsultacje i leczenie

Leczymy

  • Trądzik
  • Trądzik różowaty
  • Trądzik pospolity
  • Trądzik młodzieńczy
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Łuszczycę
  • Grzybicę
  • Alergie skórne
  • Grzybicę paznokci
  • Brodawki łojotokowe
  • Łojotok
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
  • Wypryski
  • Choroby skóry

CZYM JEST TRĄDZIK?

Trądzik jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie dermatologicznym. Powodem powstawania trądziku jest zakażenie gruczołów łojowych w wyniku nadprodukcji łoju (sebum). W normalnych warunkach substancja ta odpowiada za naturalne natłuszczanie, nawilżanie i ochronę skóry, jednak w nadmiarze przyczynia się do zatykania porów, co powoduje powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, a nawet torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, dekolt, plecy).

Trądzik powszechnie uważa się za problem dotykający przede wszystkim nastolatków. Jest to jednak błędne postrzeganie tej dość wstydliwej dolegliwości, która potrafi przysporzyć wielu kompleksów i zaburzeń emocjonalnych, przeszkadzających w życiu osobistym i zawodowym.

LECZENIE TRĄDZIKU PRZEZ DERMATOLOGA

W leczeniu trądziku w zależności od stopnia nasilenia problemu stosuje się leki miejscowe bądź doustne. Zadowalające efekty terapii przynosi również stosowanie kwasów (peelingi chemiczne). Niezwykle istotna jest także samodzielna pielęgnacja skóry z wykorzystaniem preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla skóry trądzikowej, a także odpowiednia dieta tj. z wyłączeniem cukrów prostych i produktów wysoko przetworzonych.

CZYM JEST TRĄDZIK RÓŻOWATY?

Mimo podobieństwa nazw, trądzik różowaty nie ma nic wspólnego z trądzikiem pospolitym, czy młodzieńczym. Trądzik różowaty dotyka dorosłych od 30. roku życia i dużo częściej występuje u kobiet. Choroba objawia się zaczerwienieniem skóry, poszerzeniem naczyń, a także powstawaniem zmian zapalnych (zaczerwienionych miejsc, bolesnych przy dotyku). Zmiany te występują przede wszystkim na twarzy, ale również na szyi, klatce piersiowej i plecach.

Wydaje się, że skłonność do przetłuszczania skóry, zaburzenia czynności układu pokarmowego, niedobory hormonalne i infekcje zwiększają ryzyko zachorowania na trądzik różowaty lub nasilają jego objawy. Istnieje szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na chorobę. Należą do nich: pikantne potrawy, alkohol, gorące napoje, kawa, herbata, nadmierna ekspozycja na słońce lub promieniowanie UV, ciepłe kąpiele oraz sauna.

CZY TRĄDZIK RÓŻOWATY MOŻNA SKUTECZNIE LECZYĆ?

Oczywiście tak. Jest wiele chorób dających podobne objawy, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie i leczenie trądziku różowatego.

Skuteczność leczenia zależeć będzie od ścisłego zastosowania się do zaleconej terapii. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą. Nie da się go wyleczyć, można jedynie zredukować objawy. Celem terapii jest więc zmniejszenie i usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Odstawienie leku wiąże się z ryzykiem nawrotu zmian.

Podstawową grupą leków skutecznych w trądziku różowatym są zewnętrznie stosowane leki przeciwzapalne. W bardziej zaawansowanych fazach choroby stosuje się również leki doustne.

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA SKÓRY W TRĄDZIKU RÓŻOWATYM

Skóra pacjenta chorującego na trądzik różowaty jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego wymaga stosowania preparatów, które pomogą odbudować jej uszkodzoną warstwę ochronną, a także zabezpieczą ją przed kolejnymi podrażnieniami. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy należy wybierać tylko specjalne preparaty do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające. Warto unikać stosowania zbyt dużej liczby kosmetyków.

Częste pytania

  1. Czy moja skóra podczas leczenia będzie wyglądała gorzej?
    Możliwe, że chwilowo na początku kuracji stan skóry może się pogorszyć, natomiast z czasem skóra będzie wyglądała coraz lepiej.
  2. Czy leczenie retinoidami jest bezpieczne?
    Pod okiem doświadczonego lekarza jest bezpieczne.