Zdrowe i lśniące włosy to nieodzowny atrybut kobiecości. Co zrobić kiedy przestają się układać, stają się matowe, kruszą się?
Łodyga, czyli widoczna część włosa składa się z:
- rdzenia
- warstwy korowej
- warstwy osłonki włosa
Gdy osłonka włosa zostanie uszkodzona zabiegami chemicznymi, promieniowaniem UV, złej jakości szamponami itp. stają się matowe, trudne do rozczesania, przesuszone, szorstkie. Przedłużanie się złego stanu osłonki włosa naraża go na zniszczenia warstwy korowej, która jest jednocześnie konstrukcją nośną włosa. Na łodydze widoczne są liczne rozszczepienia, włosy stają się łamliwe.
Przy podziale na dwie warstwy włosa, czyli osłonki i warstwy korowej możemy dobrać odpowiedni zabieg dla łodygi włosa. W przypadku uszkodzeń warstwy osłonki musimy myśleć o kondycjonowaniu włosów, a przy uszkodzeniach warstwy korowej o regeneracji włosa.
Czym różni się kondycjonowanie włosów od regeneracji?
Kondycjonowanie to działanie na powierzchni włosa – osłonki. Efektem prawidłowego działania będą włosy lśniące, gładkie, bez elektryzowania się łodygi.
Natomiast regeneracja wpływa na warstwę korową włosa. Włos staje się elastyczny, wytrzymały. Zabiegi regeneracji włosa widoczne są przy regularnym, długofalowym stosowaniu.
Kondycjonowanie włosa dokonuje się dobrej jakości szamponami, odżywkami. Warto wspomnieć, że kondycjonowanie włosa wpływa na szybką, ale jednocześnie powierzchowną poprawę łodygi. Regenerację przeprowadzamy odpowiednio dobranymi maskami i kuracjami.
Kosmetyki do regeneracji włosów powinny zawierać hydrolizy:
- protein mlecznych
- keratyny
- jogurtu
- soi
- zbóż
Ważnym składnikiem masek i preparatów są oleje roślinne:
- awokado
- makadamia
- arganowy
- ze słodkich migdałów
- kokosowy
Decydując się na rodzaj kuracji warto ocenić stopień zniszczenia, uszkodzenia łodygi i na podstawie tego dobrać codzienną pielęgnację i zabiegi regenerujące łodygę.