Problemy z tarczycą ma nawet co piąta osoba w Polsce, a większość jest tego nieświadoma. Na szczęście profilaktyka i działania diagnostyczne dają możliwość szybkiej oraz trafnej diagnozy. Jedną z możliwości jest właśnie badanie ultrasonograficzne tarczycy.
Tarczyca jest jednym z największych gruczołów w naszym organizmie odpowiedzialnym za syntezę hormonów tarczycowych, które oddziałują na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Dlatego gdy jej praca jest zaburzona (nadczynność lub niedoczynność) możemy zauważyć takie objawy jak:
- Wypadanie włosów,
- Przewlekłe zmęczenie,
- Zaburzenia termoregulacji (uderzenia gorąca lub też ciągłe uczucie zimna),
- Wahania wagi (gwałtowne tycie lub chudnięcie),
- Problemy z trawieniem,
- Spadki nastroju.
W trakcie badania USG lekarz nie tylko może ocenić rozmiary zarówno tarczycy jak i gruczołów przytarczycznych, ale ponadto jest w stanie określić ich stan oraz strukturę anatomiczną.
USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, można wykonywać je praktycznie u wszystkich osób mających problemy z prawidłową pracą tarczycy, w celu uzyskania dokładniejszego jej obrazu. Wskazaniem do wykonania badania USG są przede wszystkim:
- Nieprawidłowe wyniki laboratoryjne określające poziom TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TG i anty-TPO,
- Obciążający wywiad rodzinny,
- Pojawienie się typowych dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy objawów,
- Kontrola stanu tarczycy, w tym stanów zapalnych, u osób ze zdiagnozowanymi nieprawidłowościami, takimi jak wole guzkowe, Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa,
- Przygotowanie do zabiegu usunięcia guzów lub nowotworów tarczycy.
Kontrolne USG tarczycy, najlepiej wykonywać raz do roku, a w celach czysto profilaktycznych raz na okres 3 lat.
Nie ma specjalnych wymagań jeżeli chodzi o przygotowanie się do badania USG tarczycy. Ważne jest, by wybrać ubranie, które będzie odsłaniało szyję. Na badanie należy ze sobą zabrać również poprzednie wyniki badania USG (o ile je posiadamy) oraz wyniki badań laboratoryjnych. Dzięki nim lekarz przeprowadzający badanie wie na co zwrócić uwagę i czego się spodziewać w obrazie USG tarczycy.