Wykonywanie zabiegów z użyciem peelingów chemicznych, czyli tzw. kwasów jest ważne dla utrzymania dobrej kondycji naszej skóry. Powodują one kontrolowane uszkodzenia skóry, które prowadzą do regeneracji oraz prawidłowej odbudowy skóry. Takiemu zabiegowi może się poddać prawie każdy pacjent. Jedynym warunkiem jest wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu, które obejmują m.in. infekcje skórne w aktywnej formie np. opryszczka, zapalenie tkanki łącznej, alergie skórne na substancje stosowane w peelingu, leczenie retinoidami, ciąża i karmienie piersią.
Działanie peelingów chemicznych
Działanie kwasów na naszą skórę może być wielostronne, dzięki temu, że działają one nie tylko na powierzchni skóry, ale także wnikają w jej głąb. Działają one rozjaśniająco na zmiany barwnikowe takie jak: przebarwienia, piegi oraz plamy soczewicowate. Kwasy niwelują także drobne zmarszczki, blizny, rozstępy oraz trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy. Dzięki temu zabiegowi możemy regulować również prace gruczołów łojowych, co jest ważne dla posiadaczy cery tłustej i trądzikowej.
Wskazania
Wskazaniami do eksfoliacji kwasami będą również suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe oraz przebarwienia posłoneczne. Kwasy dedykowane są skórze twarzy, szyi i dekoltu, ale stosujemy je również na ciało np. zabieg na dłonie z przebarwieniami. Zabieg z użyciem kwasów prowadzi do złuszczenia naskórka, co w konsekwencji sprawia, że składniki aktywne zawarte w preparatach aplikowanych na skórę w miejscu zabiegu lepiej się wchłaniają, a skóra jest bardziej odżywiona.Należy mieć na uwadze, że głębokość peelingu zależeć będzie od składu chemicznego, stężenia, pH oraz czasu aplikacji na skórę. Rodzaj kwasu dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Warto wykonać serię kilku zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie, aby uzyskać lepszy i bardziej długotrwały efekt. W przypadku kwasów o głębokiej penetracji w głąb skóry zadowalający efekt możemy uzyskać już po pierwszym zabiegu.
Zabiegi wykorzystujące pewną część kwasów nie wykonuje się w miesiącach letnich, ponieważ większość kwasów powoduje uwrażliwienie się skóry na działanie promieni słonecznych. Po zabiegu ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych minimum 30SPF oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji domowej.
Zalety peelingów chemicznych
Peelingi chemiczne są doskonałymi, nieinwazyjnymi zabiegami, które wykonane w serii zabiegowej mogą przynieść zadowalające efekty. Warto je wykonywać, nawet pomimo braku większych defektów skórnych, ponieważ złuszczają one martwy naskórek, oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum, a dzięki rozluźnieniu warstw międzykomórkowych zwiększają wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach wgłąb skóry oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i gładkość naszej skóry.