Jak prawidłowo oczyszczać skórę?

oczyszczanie skóry twarzy

Jak prawidłowo oczyszczać skórę?

Każdy z nas pragnie cieszyć się piękną, zdrową i promienną skórą, warto więc zadbać przede wszystkim o prawidłowe jej oczyszczanie. Jest to istotny etap pielęgnacji naszej skóry, ponieważ pomaga usunąć makijaż, pozostałości preparatów pielęgnacyjnych, nadmiar sebum, martwy naskórek, a także pomaga oczyścić pory skóry. Dzięki temu kosmetyki, które aplikujemy w późniejszych etapach, lepiej penetrują w głąb skóry.

 

Skutki nieprawidłowego oczyszczania skóry

Nieprawidłowe oczyszczanie skóry, może naprawdę doprowadzić do pogorszenia jej stanu, poprzez zatykanie ujść gruczołów łojowych, prowadzić do powstawania zaskórników a nawet trądziku kosmetycznego, przyspieszać także procesy starzenia skóry, a kosmetyki aplikowane na skórę nie będą skuteczne. Skóra stanie się sucha, matowa, przybierze szarawy kolor. Pojawią się suche skórki, będące konsekwencją braku oczyszczania z martwych komórek naskórka. Przy skórach wrażliwych i naczyniowych niewłaściwe postępowanie w tej kwestii może powodować podrażnienia skóry, rozszerzanie naczyń krwionośnych.

 

Jak właściwie oczyszczać skórę twarzy

W pierwszej kolejności powinno wykonać się demakijaż skóry, czyli oczyszczenie z makijażu i zanieczyszczeń po całym dniu. Idealnie sprawdzą się tutaj takie preparaty jak: płyny i żele micelarne, chusteczki do demakijażu, mleczka i oleje do demakijażu. Do tego etapu możemy używać płatków kosmetycznych. Idealnie sprawdzą się także wielorazowe ściereczki, rękawice czy gąbki do demakijażu, w tym wypadku należy jednak pamiętać o ich każdorazowym umyciu po zastosowaniu. Należy mieć świadomość, że sam ten etap nie jest wystarczający. Aby skóra była w pełni oczyszczona, po demakijażu przemywamy skórę wodą i preparatem myjącym takim jak: żel, pianka, emulsja. Preparat dobieramy do rodzaju skóry oraz własnych preferencji. Należy unikać mycia skóry wodą i mydłem, ponieważ powoduje to jej wysuszenie, natomiast w przypadku cery tłustej może spowodować nadmierną produkcje sebum. Skórę po umyciu osuszamy delikatnie czystym ręcznikiem, możemy także stosować ręczniki jednorazowe. Po każdym kontakcie skóry z wodą wymaga ona przywrócenia jej naturalnego pH, w tym celu stosujemy toniki lub hydrolaty kwiatowe. Należy unikać toników alkoholowych, które mogą podrażniać skórę. Przywrócenie skórze prawidłowego odczynu pH, około 5,5 jest istotne dla zachowania jej równowagi. W porannym oczyszczaniu skóry, wystarczające będzie przemycie skóry wodą i preparatem myjącym oraz tonizacja. Tak oczyszczona skóra, jest gotowa na aplikację serum oraz kremu. Raz, dwa razy w tygodniu należy wykonać peeling skóry, aby dodatkowo oczyścić skórę, pozbyć się resztek makijażu, zanieczyszczeń oraz martwego naskórka. Do cer suchych i wrażliwych najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, natomiast posiadacze cer tłustych mogą wykonać peeling drobnoziarnisty. Należy unikać stosowania peelingów gruboziarnistych na okolicę twarzy, szyi i dekoltu, ponieważ mogę podrażnić tę okolicę. Takie peelingi lepiej sprawdzą się dla dłoni, stóp i ciała.

 

Należy mieć świadomość jak ważnym elementem pielęgnacji skóry jest jej prawidłowe oczyszczanie oraz stosować się do tych zasad. Warto także pamiętać o szeregu możliwości zabiegów kosmetycznych, które mają na celu pomóc skórze dogłębnie ją oczyścić. W tym celu warto udać się do zaufanego gabinetu kosmetycznego, gdzie z poradą czeka na nas kosmetolog, których chętnie doradzi w tej kwestii i dobierze odpowiedni plan zabiegów dostosowany do potrzeb skóry.

About Author

Related posts