Jeszcze do niedawna zabiegi medycyny estetycznej kojarzyły się z nienaturalnymi efektami, zmienionymi rysami twarzy lub czymś, co zarezerwowane jest jako “ostatni ratunek” na bardzo głębokie zmarszczki. Dzisiaj już wiemy, że zabiegi estetyczne to przede wszystkim profilaktyka i systematyczne dbanie o jakość skóry już od pierwszych oznak jej starzenia. To właśnie tzw. medycyna prewencyjna, czyli zapobiegająca chorobom lub objawom, ma miejsce także w dziedzinie estetyki lekarskiej i kosmetologicznej.
Kiedy zacząć?
Nie ma ustalonej sztywnej granicy wieku, od której należy zacząć wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Nie ma także progu wieku, od którego skóra wykazuje pierwsze oznaki starzenia. Najczęściej zdarza się to po 30 r.ż., choć swoim stylem życia (palenie papierosów, stres, opalanie, choroby, zła dieta) możemy przyspieszyć pojawienie się pierwszych zmarszczek. Innymi symptomami starzenia skóry są utrata jędrności i nawilżenia, ścieńczenie skóry, przebarwienia i odbarwienia skórne, widoczne poszerzone naczynka. Widząc powyższe, powinniśmy zacząć leczenie bez zbędnej zwłoki. Odpowiednio wcześnie wdrożona terapia gwarantuje widoczne rezultaty oraz nie wymaga szeregu zabiegów celem osiągnięcia zadowalającej poprawy.
Zabiegi na początek
Zabiegami, które doskonale wpiszą się w profilaktykę starzenia skóry, a zatem będą dobrymi pierwszymi zabiegami medycyny estetycznej są procedury autologiczne i peelingi chemiczne (kwasy). Pierwsza grupa zabiegów polega na użyciu tkanek własnych pacjenta, najczęściej krwi. Tutaj mamy na myśli między innymi osocze i fibrynę bogatopłytkową oraz zabiegi komórkami macierzystymi. Substancje te wstrzyknięte pod skórę stymulują naprawę poprzez zawartość czynników wzrostu działających na komórki skóry, m.in. pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. Peelingi kwasowe są w stanie przejść barierę naskórkową bez użycia igły i wywołać regenerację w głębszych warstwach skóry. Działają oczyszczająco usuwając nadmiar martwego naskórka.
Choć oba te zabiegi będą doskonałe dla wszystkich pacjentów chcących spowolnić procesy starzenia skóry, medycyna estetyczna posiada cały wachlarz innych rozwiązań. Warto zatem skorzystać z porady lekarza lub kosmetologa, by indywidualnie spojrzeć na problemy skóry. Mając na uwadze, że dużą rolę w profilaktyce starzenia skóry ma także ochrona przeciwsłoneczna i styl życia, zawsze staramy się uświadamiać pacjenta o jego wpływie na szybkość pojawiania się oznak upływającego czasu.